Ripple – stabilny rozwój czy chwilowa nowinka?

Ripple – stabilny rozwój czy chwilowa nowinka?

Ripple zdecydowanie nie należy do kryptowalut, które budzą najwięcej zainteresowania i kontrowersji. Uznawana za wyjątkowo stabilną, podlega niewielkim wahaniom. Waluta Ripple została stworzona głównie do transferu środków w obrocie międzynarodowym i jako taka służy głównie bankom czy innym instytucjom finansowym. Jak powstało Ripple i jaka czeka tę kryptowalutę przyszłość?

Ripple – kryptowaluta oparta na protokole rozliczeń brutto

Ripple powstało w roku 2012 jako projekt spółki Ripple Lab. Prace nad siecią trwały kilka lat: niektórzy wręcz podają, że pierwsze wzmianki o Ripple pochodzą z 2004 roku, aczkolwiek wtedy nikt nie przewidywał powstania kryptowalut w takiej formie, jaką znamy dzisiaj.

Autorzy projektu mieli na celu stworzenie zdecentralizowanej sieci opartej o system blockchain, mogącą być podstawą dla szybkich, tanich przelewów międzynarodowych. Ripple od samego początku szukało klientów instytucjonalnych. Inwestorzy prywatni nigdy nie znajdowali się w centrum zainteresowania projektu, przez co Ripple musiało wypracować względną stabilność pozwalającą na obracanie miliardowymi kwotami przez banki bez zachwiania kursu.

Z uwagi na to w okresie wielkiego załamania rynku kryptowalut w grudniu 2017 roku Ripple radziło sobie całkiem nieźle i weszło w bessę dopiero na początku stycznia. Od tego czasu przechodzi spodziewaną korektę, a niektórzy specjaliści spekulują, że niedługo może ostro odbić w górę.

Specyfikacja kryptowaluty Ripple

W przeciwieństwie do wielu walut opartych o system blockchain, tokenów Ripple nie da się wykopywać. Ponad 70% z nich do tej pory należy do spółki-matki. Jednostki tej kryptowaluty można zakupić na giełdzie lub w oficjalnych punktach wymiany. Możliwe jest także kupno specjalnego certyfikatu Ripple bądź vouchera, które dają możliwość przechowywania kryptowaluty offline.

Przy każdej transakcji pobierana jest niewielka opłata, część wartości niszczona jest na zawsze. Ma to zapobiec wahaniom ceny Ripple. W przeciwieństwie do Bitcoina i kryptowalut o podobnej specyfice, które wyraźnie konkurują z bankowymi systemami płatności, protokoły oparte na XRP są już stosowane przez siedemdziesiąt pięć dużych banków i najprawdopodobniej ta liczba będzie rosła. W związku z tym Ripple zdecydowanie nie można uważać za konkurencję dla Bitcoina czy Litecoina, funkcjonujących na zupełnie innych zasadach.

Forma sprzedaży offline – certyfikat Ripple

Warto wspomnieć, że od niedawna w Polsce pojawiła się możliwość inwestycji w tę kryptowalutę poprzez zakupienie tzw. Pakiet Ripple. Jest to fizyczny dokument potwierdzający zakup odpowiedniej liczby jednostek kryptowaluty. Na podobnej zasadzie sprzedawana jest chińska kryptowaluta dostępna w formie vuchera lub tzw. pakietu edukacyjnego tron.

W związku z wprowadzeniem przez Unię Europejską nakazu rejestracji wszystkich klientów giełd kryptowalut i właścicieli portfeli, voucher może być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy pragną zalążka anonimowości bądź mają sentyment do posiadania fizycznych kopii potwierdzających dany zakup. Prowizja przy zakupie typowego vouchera wynosi 10%, a spieniężenie go jest możliwe poprzez firmę pośredniczącą. Być może jest to sposób na uniknięcie 19% podatku dochodowego od kryptowaluty, który będzie obowiązywał od początku przyszłego roku.

One Review for Ripple – stabilny rozwój czy chwilowa nowinka?

Comments are closed.