Czy można ufać opiniom analityków kryptowalut?

Czy można ufać opiniom analityków kryptowalut?

W kolejnej wiadomości pytanie było niezwykle intrygujące, a brzmiało: 

Dzień dobry. Próbowałem rozpocząć inwestycję w kryptowaluty, jednak natrafiłem na szereg problemów. Nade wszystko nie potrafię odróżnić, które opinie i analizy są rzetelne, wiele z nich zawiera informacje wykluczające się wzajemnie. Jak więc rozpoznać wartością opinię eksperta?

Odpowiada redakcja krypto portalu:

Nie każda opinia to wartościowe źródło informacji. Zacznijmy od najgroźniejszego i najbardziej powszechnego rodzaju eksperta niskiej wiarygodności – ludzi firmujących wszelkiego rodzaju scam. Cykl życia takiego oszustwa opiera się na prostym schemacie: stworzenie “nowego, rewolucyjnego sposobu na zarobienie gotówki” opartego o kryptowalutę, opłacenie “ekspertów”, aby rozreklamowali projekt w sieci, zebranie pieniędzy od inwestorów, ucieczka, powrót z kolejnym cudownym pomysłem.

Taką drogę przeszedł m.in. bardzo popularny PayCoin – projekt rzekomo polegający na wydobywaniu kryptowaluty w chmurze, zbierający pieniądze od inwestorów celem ulokowania ich w funduszach inwestycyjnych. PayCoin oraz przyległa mu grupa GAWminers był mocno promowany opiniami nieistniejących ekspertów. Całość okazała się być prostą piramidą finansową, a kierujący całym przedsięwzięciem inwestor Josh Garza został skazany za defraudację po próbie ucieczki ze zgromadzonymi środkami. Z całej sytuacji płynie jeden wniosek – nie ufać głosom, które zajmują się wyłącznie chwaleniem wątpliwej Aby ocenić wiarygodność danej opinii, dobrze jest posiadać wiedzę na temat przeszłych wydarzeń i trendów związanych z kryptowalutami. Na podstawowym poziomie odsiewa to fałszywych ekspertów, których celem stało się wybicie na popularnym temacie. Dobrze też zwrócić się w kierunku naukowców, których celem jest analiza kryptowalut rozumiana jako praca naukowa. Przykładem takiego specjalisty może być dr Daniele Bianchi z Warwick Business School, który przeanalizował czynniki wpływające na kurs czternastu kryptowalut, a wyniki swojej pracy opublikował jako “Cryptocurrencies as an Asset Class: An Empirical Assessment”.

Należy przy tym jednak pamiętać, że wielu ekspertów jest zdania, iż na wzrost lub spadek kursów kryptowalut nie oddziałują w ogóle wydarzenia gospodarcze czy trendy ekonomiczne. Jeśli więc popieramy ich zdanie, szukanie prognoz opartych o analizę gospodarczą w ogóle mija się z celem. W większym rozeznaniu więc wychodzi jak zwykle – prawda leży tam, gdzie leży, a specjaliści mówią swoje.