Polityka wokół kryptowalut – jakie zmiany przyniesie 2019 rok

Polityka wokół kryptowalut – jakie zmiany przyniesie 2019 rok

Zarówno rodzimi, jak i zagraniczni ustawodawcy dość ostrożnie podchodzą do tematu kryptowalut. Rok 2019 przyniesie kilka zmian w kwestii opodatkowania i na szczęście będą to zmiany na plus. Warto przy tym przypomnieć, że nie tak dawno polska KNF przestrzegała przed kryptowalutami, co mogło nasuwać podejrzenia, że kryptowaluty mogą stać się nielegalne za sprawą ustawy. Na szczęście, tak się nie stało, chociaż sytuacja nadal nie wygląda za różowo.

Kryptowaluty – zmiany w podatku dochodowym na 2019 rok

Do najważniejszej zmiany prawnej przyszłego roku należy kwestia podatku od zamiany jednej kryptowaluty na drugą. Do tej pory było to objęte podatkiem dochodowym, co de facto mogło pogrążyć inwestorów doprowadzając do sytuacji, w której jakiekolwiek transakcje na kryptowalutach będą całkowicie nieopłacalne. Na szczęście, w 2019 tego typu zamiana nie będę objęta podatkiem dochodowym w ogóle.

Stawka podatku od kryptowalut w Polsce będzie wynosić 19% i to raczej nie ulegnie zmianie. Nabycie walut kryptograficznych trzeba będzie rozliczać na początku roku w podatku PIT – niezależnie od tego, czy inwestor prowadzi działalność gospodarczą, czy nie.

Co z zaniechaniem poboru podatku od czynności cywilnoprawnych?

Na ten moment obowiązuje rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku od czynności cywilnoprawnych w obszarze kryptowalut. Jednakże to rozporządzenie jest tymczasowe i wygasa z dniem 30 czerwca 2019 roku. Co więc będzie działo się dalej? Otóż – nie wiadomo. Nie ma informacji o żadnych toczących się pracach nad rozwiązaniem tej patowej sytuacji.

Unia Europejska – dodatkowa weryfikacja i plany na przyszłość

Z kolei Unia Europejska podchodzi do tematu kryptowalut bardziej solidnie, chociaż niekoniecznie wybitnie przyjaźnie w stosunku do inwestorów. Parlament Europejski od dawna pracował nad zaostrzeniem kontroli i weryfikacji kryptogiełdy i w końcu przegłosował odpowiednie porozumienie.

Od grudnia tego roku wszelcy klienci platform związanych z kryptowalutami, dostarczyciele portfeli, a także giełdy, muszą rejestrować i weryfikować klientów. Powód? Uszczelnianie systemu podatkowego oraz walka z przestępczością. Anonimowość ściśle związana była z kryptowalutami od zawsze, przez co stały się dogodnym środkiem płatności dla dilerów narkotyków, paserów oraz wszelkiego rodzaju grup przestępczych, także związanych z przemytem i handlem ludźmi. Nowe rozporządzenia uderzą jednak także w prawo do anonimowości zwykłych inwestorów.

ESMA i CFD na kryptowaluty

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) postanowił ograniczyć popularne transakcje oparte o dźwignię lewarową. Dotyczy to głównie forexa, ale także produktów pochodnych opartych o kryptowaluty, w tym popularnych CFD-ów na kryptowalutę Bitcoin.

Z kolei opcje binarne – zarówno oparte o kryptowaluty, jak i wszystkie inne – zostały zakazane jako produkt hazardowy.