Poznaj zasady kryptogiełdy

Poznaj zasady kryptogiełdy

Zgodnie z zapowiedziami, przygotowaliśmy serię artykułów poświęconych podstawowym zagadnieniom związanym z handlem kryptowalutami. Dzisiaj będzie to kryptogiełda, czyli najpopularniejsze miejsce, w którym można nabyć waluty kryptograficzne.

Czym jest kryptogiełda?

Najprościej rzecz ujmując, kryptogiełda to rodzaj serwisu internetowego, w którym można składać oferty kupna i sprzedaży kryptowaluty. W przeciwieństwie do kantorów, kryptogiełdy nie mają stałego kursu wymiany – możesz na nich dokonać kupna/sprzedaży po dowolnej cenie, pod warunkiem, że znajdziesz kogoś, kto zechce zawrzeć taką transakcję. Najszybsze upłynnienie środków gwarantują jednak oferty wystawiane po aktualnym kursie – na wielu kryptogiełdach zresztą to właśnie kurs kryptowaluty w czasie rzeczywistym jest domyślną ceną kupna i sprzedaży.

Wszelkie zgromadzone środki przechowywane są na rachunkach giełdowych – można je wypłacić na konto bankowe (waluta tradycyjna) lub dowolny adres portfela (kryptowaluty).

Czy transakcje na kryptogiełdzie podlegają opodatkowaniu?

Polskie prawo nie jest specjalnie przyjazne dla osób pragnących zarabiać na kryptowalutach. Obrót walutami kryptograficznymi nie podlega zwolnieniu z podatku takiemu jak w przypadku usług finansowych. Należy więc liczyć się z możliwością naliczenia dodatkowego VAT-u. Sprzedaż kryptowaluty jest klasyfikowana przez prawo jako przychód powstały dzięki zbyciu praw majątkowych.

Czy kryptogiełdy są bezpieczne?

Większość kryptogiełd w tej chwili używa uwierzytelniania wieloetapowego. Oznacza to, że podobnie jak w tradycyjnych bankach, każda transakcja musi być potwierdzana niezależnie, np. poprzez wpisanie kodu z SMS-a, kliknięcie w odnośnik maila lub poprzez aplikację Google Authenticator. Daje to dość wysoki, chociaż nie idealny poziom zabezpieczeń. Nadal znane są przypadki utraty rachunku (wraz ze wszystkimi zgromadzonymi środkami) na rzecz oszusta, częstokroć przy pomocy włamów hakerskich czy crackerskich.

Czy na kryptogiełdach można płacić złotówkami?

Chociaż największe kryptogiełdy używają jako waluty FIAT (podstawowej waluty narodowej) dolarów lub euro, istnieje co najmniej kilka kryptogiełd z możliwością prowadzenia rachunku w złotówkach. Największą z nich jest Bitbay, mająca w ofercie dziesięć różnych walut kryptograficznych. Osoby zainteresowane rzadszymi coinami mają także do dyspozycji Coinroom (świeży serwis dający dostęp do 17 rodzajów kryptowalut) lub Bitmarket (wąska oferta, jednak zawiera DOGE i XRP).

Prowizje na kryptogiełdach

Każda kryptogiełda pobiera szereg prowizji. Prowizja od transakcji średnio wynosi ok. 0,30%, ale może wahać się od zera do pół procenta. Dodatkowo może nas czekać kolejna opłata przy wypłacie środków – większość kryptowalut pobiera procent zarówno od wypłaty w walucie narodowej, jak i w kryptowalutach.

Standardem jest, że giełda zabiera różny procent w zależności od rodzaju wypłaty. Niektóre dodatkowo zwalniają z opłat przez wypłatę przy preferowanej przez nich kryptowalucie – np. ethereum lub kryptowalutą TRON.